Фінікова пальма
Фінікова пальма

автор Зіборова Е. Ю.

 фінікова пальма

Фінікова пальма (Phoenix) сімейства арекова (Аrесасеае) поширена в тропіках Африки та Азії. Це найдавніша культурне рослина, зване "царицею оазисів". Фінікова пальма є синонімом життя: захищає від висихання водойми, дає їжу і дах людям, тваринам і птахам. Мається 18 видів фінікових пальм, з яких три види часто використовуються в кімнатному квітникарстві (фінік канарський (Ph. canariensis), фінік Робелена (Ph. roebelinii), фінік пальчастий). Фінік — одна з найбільш стійких до шкідників і витривалих у культурі пальм.
Знайомі всім солодкі і поживнішою фініки є плодами фініка звичайного, або пальчатого (Ph.dactylifera), широко культивується в посушливих субтропічних областях Північної Африки, Аравійського півострова, в Південному Ірані, Афганістані та Пакистані. У дикому стані фінік пальчастий не знайдений.

У перекладі з латинської назва цієї пальми означає "Фенікс, пальці несе": "пальці" — це фініки, а "Фенікс" — тому що після смерті ця пальма відроджується молодими відростками від коріння (подібно до того, як міфічна птиця відроджується з попелу).


Фінік звичайний менш декоративний, ніж інші види: має тонкий стрункий стовбур, що несе на вершині розкидисту крону узкоперістих, дуговидно вигнутих на кінцях листя на довгих сизувато-зелених черешках; листочки перистого листа розсічені на верхівці надвоє. На стовбурі пальми є залишки черешків опалого листя. Фінік пальчастий в кімнатних умовах досягає з віком 2-3 метрів у висоту, з діаметром крони до 2 метрів, тому для вирощування в кімнаті придатні лише молоді рослини. Широко використовують фінікову пальму для оформлення просторих приміщень: зимових садів, офісів, холів, вестибюлів. На літо пальму бажано винести в сад, притіняючи від прямих гарячих сонячних променів.


Фінік вимагає багато світла; в будинку для рівномірного освіти листя її потрібно повертати до світла так, щоб верхівка молодого аркуша була направлена ??в глиб кімнати. Пальме потрібно добре провітрюване приміщення і рівномірний полив (влітку рясний, а взимку помірний). Від жорсткої поливної води у фініка настає хлороз, спостерігається затримка росту й коричневі плями на листі (надлишковий полив взимку і "холодні, мокрі ноги" також викликають плямистість). Необхідно врахувати, що при пересушуванні субстрату листя це вологолюбної пальми опускаються вниз і вже не відновлюють початкового положення (їх доводиться підв'язувати до опори).


Взимку рекомендується прохолодне зміст фініка пальчатого (10-15 градусів) і підтримання вологості повітря. Ця пальма любить вологе повітря і часте обприскування (при роботі батарей опалення потрібно обприскувати листя кожен день). Від занадто сухого повітря у фініка корічневеют кінчики листя, на них з'являється павутинний кліщ. Часте обмивання охороняє листя пальми від підсихання і нападу шкідників.
Фінік погано переносить пересадку, тому в квітні-травні потрібно проводити перевалку (молодий пальми — щорічно, дорослої — через 3-4 роки, але щороку замінювати верхній шар грунту. Як субстрат застосовують спеціалізований грунт "Пальма" або складають суміш самостійно (дернова, листова земля, перегній і пісок в пропорції 2:1:1:1). З квітня до серпня пальму підгодовують невеликими дозами органічного і мінерального добрива 2-3 рази на місяць.


Фінік звичайний можна виростити з кісточки після її вилучення з пл. Кісточка дуже тверда, тому перед посадкою їй поміщають на кілька днів у воду для набухання (воду регулярно міняють, можна додати в неї стимулятор росту). Для прискорення проростання фініка також практикується ошпарювання кісточки або обережне надпіліваніе оболонки. Кісточку фініка садять вертикально в землю (або в суміш торфу і піску), присипаючи зверху на 1-2 см. При сприятливих умовах (вологість субстрату, температура 25-30 градусів) витягнута з свіжого плоду кісточка проростає вже через місяць, а з кісточки підсушеного плода паростки можуть з'явитися через 2-6 місяців. На початку літа можна спробувати проростити підготовлену до посадки кісточку у відкритому грунті. При досягненні паростком висоти 10 см сіянець пересаджують в горщик із субстратом.


Самі нижні листочки стовбура фініка у вигляді колючок; перисті листки з'являються у пальми приблизно через п'ять років.
 


Зіборова О.Ю.

 

Все про пальмах  

Все про екзота  

Схожі статті

Коментарі закриті.

Пошук