Орхідеї Дремлік
Орхідеї Дремлік в природі і в саду

автор Ірина Тугай, фото автора

 Квітка Дремлік темно-червоного. фото Е.А. Чібілев

«кадив аромат 
Орхідея, щоб запашними 
Сталі крила метелика» 

Басьо

Орхідеї можуть рости не тільки в тропіках. І в краях з холодною зимою теж живуть орхідеї. Правда, вони не такі великі й яскраві, але не менш прекрасні, ніж їх тропічні родички. 
Я вже розповідала про ароматної орхідеї Любка. А сьогодні ми поговоримо про деякі види Дремлік, теж відносяться до сімейства орхідних (Orchidaceae).

Дремлік — багаторічні зимостійкі орхідеї з ланцетними або овальними листками. Квітки Дремлік зібрані в гроновидні суцвіття. Навіть після запилення квіток суцвіття Дремлік здатні ще довго зберігати свою первозданну свіжість і виділяти запашний нектар.

Чому Дремлік звуться Дремлік, зрозуміти зовсім не важко. Погляньте, як виглядає верхівка стебла орхідеї під час бутонізації — спокійно нахилившись до землі, вона ніби спить-дрімає, Баюк свої крихітні бутони. Та й самі квітки, вже розправившись, як і раніше звернені вниз, неначе сон не до кінця залишив їх ... 

Білоруське назва Дремлік «гайнік» походить від слова «гайно» (барліг, лігво). Воно було дано, перш за все, Дремлік болотному (Epipactis palustris), що росте в диких болотистих місцях. 
Крім того, верхівка рослини в бутонах також могла викликати асоціації з лігвом-гніздом, оберігає малюків від сторонніх очей.

Дремлік широколистий

Дремлік широколистий

Дремлік широколистий (Epipactis helleborinа / Epipactis latifolia) білоруси звуть гайнiк ширакалiсти.

Один з декількох видів Дремлік, що ростуть у нашій країні, — дремлік широколистий є 'звичайним' серед них. Проте ж, і його побачити в природі — велика удача. Що ж тут скажеш, — орхідея! 
Зустрічається дремлік широколистий нечасто, віддає перевагу світлим листяні і змішані ліси. Ця орхідея зростає поодиноко або невеликими групами; любить гумусні грунти з домішкою вапняку.

Природний ареал Дремлік широколистого — Європа, Сибір (до Байкалу), гори Середньої Азії, Малої Азії, Ірану. 
У ряді густонаселених областей Росії ця орхідея знаходиться під охороною регіональних Червоних книг. У нас (в Білорусі) дремлік широколистий внесений до списку видів рослин, які вимагають попередньої охорони. 

Кореневище у Дремлік широколистого майже горизонтальне, вкорочене, з міжвузлями. Світло-зелений стебло 35-80 см висоти, досить товстий; знизу стебло голе, вгорі трохи опушений. 
Листя орхідеї (їх зазвичай 4-10 шт.) Охоплюють стебло в черговому порядку. Нижнє листя абсолютно яйцеподібні, а у верхніх край листа загострюється. Шорстко-пухнасті на дотик листя орхідеї мають чітко виражені поздовжні жилки.

Розцвітає дремлік широколистий трохи пізніше інших видів Дремлік, в липні. Його багатоквіткова однобока кисть покрита не тільки типовими для орхідей квітками, а й приквітками. Залежно від потужності рослини суцвіття досягає довжини 10-40 см. 
Щедро одягли цю орхідею дуже великою кількістю квіток, природа поскупилася на їх величину і забарвлення. Квітки Дремлік широколистого дрібні, непомітні, зі слабким медовим запахом. Зовні квітки зеленуваті або трохи червонуваті, зсередини блідо-фіолетові.

За будовою квітки орхідеї мають одну тичинки і один маточка. Вони рясно виділяють нектар, що привертає запилювачів. 
Квітка Дремлік також має чудову посадочний майданчик для літаючих комах з коротким хоботком (в основному, це оси Vespa). 
Зануривши свою голівку на квітку і гарненько почастувавшись запашним нектаром, оси в пошуках наступного примірника Дремлік відлітають, важко навантажені поллініі (липкими грудочками пилку орхідеї).

А ось тварин дремлік нічим не спокушає; вони обходять стороною орхідею.

Дремлік темно-червоний, дремлік іржавий 

Дремлік темно-червоний, або дремлік іржавий (Epipactis atrorubens / Epipactis atropurpurea / Epipactis rubiginosa) білоруси звуть гайнiк цемная-чирвони (іржави) .

Відсутністю у Дремлік іржавого явно корисних, шкідливих або небезпечних якостей пояснюється і повна відсутність синонімів. Лише в словнику Н. Анненкова зазначено, що червона варіація Дремлік на Уралі носить назву «червоний жовтець»; ця рослина використовується для позбавлення від псування. 

Дремлік іржавий — охороняється Червоною книгою рослина (з 1981 р., III категорія охорони). Зустрічається ця орхідея під пологом листяних і соснових лісів. Росте невеликими групами або одиночними екземплярами, часто при сусідстві чорничники. 
Цей вид орхідеї надає перевагу вапняним (піщаним або кам'янистим) світлим лісовим схилах.

Дремлік темно-червоний став рідкісний на тій частині свого ареалу (Європа, Кавказ, Сибір, гори Малої і Середньої Азії), де людина веде активну господарську діяльність. У Білорусі ця орхідея знаходиться під захистом у Біловезькій пущі, Березинському і Прип'ятському заповідниках, кількох заказниках. Загрозу існуванню цього виду являє зміна людиною природних ландшафтів і прагнення до збору ошатних суцвіть орхідей на букети.

Дремлік іржавий — багаторічна витончена орхідея висотою 25-60 см. Підземний орган є горизонтальне, товсте, коротке ветвящееся кореневище. Зелений або лілово-фіолетовий стебло орхідеї стрункий і прямий. Верхня частина стебла густо опушена короткими брудно-фіолетовими волосками. Стебло несе від п'яти до дев'яти досить жорстких овальних листя (4-8 см завдовжки), що загострюється до краю. Зверху листки темно-зелені, знизу сірувато-фіолетові.

У період бутонізації верхівка орхідеї крючковидние загнута донизу. Вона розпрямляється і остаточно приймає вертикальне положення до моменту повного розкриття перший нижній квіток.

Суцвіття-кисть Дремлік темно-червоного однобока; довжина кисті досягає 20 см. Квітки орхідеї досить дрібні (дробненькія, но шмат), але загальне число формованих на кисті квіток зазвичай більше 20 шт. 
Темно-пурпурні квітки з ніжним запахом ванілі сидять на коротких пухнастих квітконіжках. Квітка без шпорца, забезпечений оцвітиною, з серцеподібною губою.

Численність квіток орхідеї, їх хитромудра форма, темно-пурпурова забарвлення, що виходить від квітки ненав'язливий запах ванілі — все це робить дремлік іржавий дуже цікавим і бажаним для садівників рослиною. Воно дійсно привабливо: і естетично (для людини), і гастрономічно (для комах-запилювачів).

Квітка Дремлік темно-червоного своєю конфігурацією нагадує тільце оси — основного запилювачів цієї рослини. Вважається, що це зовнішня подібність впливає на ефективність запилення орхідеї. 
Мухи теж переносять грудочки пилку від однієї орхідеї до іншої.

Як все орхідеї, цвіте дремлік іржавий довго — кінець червня, весь липень і серпень красуються на його стеблі витончені квіточки. 
Дорослі, добре розвинені кореневища Дремлік темно-червоного можуть викидати по кілька стебел-квітконосів.

Дремлік чемеріцевідний

Дремлік широколистий

Дремлік чемеріцевідний (Epipactis veratrifolia) — більш масивний вид орхідеї до метра заввишки, з десятком великих листів (до 20 см завдовжки і 4 см завширшки). На прямому однобокому суцвітті утворюється близько 20 бутонів. Никнуть зеленувато-пурпурові квітки розцвітають в червні-липні. Це вологолюбна рослина віддає перевагу сирі луки.

Подібність Дремлік чемеріцевідного з іншими травами пояснюються російські назви «лісова чемериця» (Даль, Анненков) і «купена» (Анненков). Даль наводить ще й назва бурулька (без виду), а Анненков — «ярможнік». 
"Ботанічний словник" Анненкова дає також таку інформацію: "Відвар цієї рослини вживають у Орловської губернії від потьмарення розуму і шуму в голові, звідки і назва«шуміра»".

Цікаво, що латинське ім'я Дремлік виникло з грецької назви чемериці білої (Veratrum album). 
Ще одне грецьке найменування чемериці послужило джерелом видового латинської назви цього виду Дремлік — «чемеріцевідний». 
Цей дремлік і чемериця, і справді, зовні досить схожі (стебло, зростання, листя, її жилкування, зеленувата забарвлення квіток), про що свідчать і російські назви цієї орхідеї. 
Я, ??спочатку не знаючи ботанічного назви цієї рослини, професійним ботанікам пояснювала, що воно «схоже на чемерицю, але не чемериця». І вони відразу зрозуміли, про що саме йдеться. 
У нас в Білорусі поширена чемериця Лобеля (Veratrum lobelianum). Оскільки чемериця — сильно отруйна рослина, остерігайтеся переплутати чемерицю і дремлік чемеріцевідний!

Дремлік в культурі

Завдяки тривалому та красивого цвітіння представляє особливий інтерес як декоративне садова рослина дремлік темно-червоний. Квітникарями Санкт-Петербурга ця орхідея випробувана в культурі і рекомендується для кам'янистих гірок. А ось інші розглянуті види Дремлік воліють півтінь, тому в саду їм буде затишно під мереживний покровом дерев. 
Перед посадкою орхідей підготуйте для них багату некислі грунт, що не містить свіжої органіки. 
Посадки замульчуйте від бур'янів, а також для кращого збереження вологи в грунті. 
Догляд за орхідеями полягає в поливі при тривалій відсутності дощів.

Велика кількість і високу якість вироблюваного Дремлік ароматного нектару, рясний клітинний сік орхідей роблять їх ласим пригощанням для попелиць. Мені не раз доводилося бачити атаковані попелицями Дремлік, чиї квіткові кисті були вкриті цими ненаситними тварюками густіше, ніж квітками. Тому завдання садівників — забезпечити профілактичний захист своїх орхідей від навали попелиці.

В результаті запилення у кожної квітки орхідеї утворюються в плоді-коробочці численні крихітні насіння, що розноситься вітром. На жаль, насіння Дремлік не здатні до проростання без участі підземних грибів-симбіонтів. 
Вегетативне розмноження Дремлік проводиться рано навесні або після закінчення плодоношення орхідеї. Необхідно розділити разросшееся кореневище і відсадити на постійне місце дочірні рослини.

При серпневої і раннеосенней посадці в сад молоді орхідеї пізньої восени краще закрити опалим листям дерев для більш надійної зимівлі.

Ірина Тугай (Республіка Білорусь) 
fito.of.by 

Все про орхідеї  

 

Схожі статті

Коментарі закриті.

Пошук