Як підвищити врожай картоплі








kak povysit urozhaj kartofelya 1 Як підвищити врожай картоплі

Як свідчить статистика останніх років, виробництво картоплі зосередилося в основному в особистих підсобних, дачних та фермерських господарствах. І, на жаль, надії, що приватник нагодує країну картоплею, не цілком виправдалися, в першу чергу через низьку її врожайності.

Ось що розповідає доктор сільськогосподарських наук, професор РГСА-МСХА ім. Тімірязєва А.Н. Постніков про те, як підвищити врожай картоплі.

«В Академію приходять листи від наших громадян про те, що їм вдалося отримати високий урожай картоплі — до 500 кг з однієї сотки. Таке, скажу вам, буває рідко. Середня врожайність картоплі в особистих підсобних господарствах становить 110 — 120 кг з сотки. І оскільки приватник працює на себе, то такі низькі результати навряд чи модно списати на його лінь.

kak povysit urozhaj kartofelya 2 Як підвищити врожай картоплі

Які ж причини поганих урожаїв картоплі? Справа в тому, що картопля належить до овочевих культур, у яких урожай у великій мірі залежить від якості посадкового матеріалу, ніж від умов його вирощування. Городникам слід знати, що кожна наступна репродукція після еліти, навіть при високому рівні агротехніки, знижує врожайність на 6-10%. Якщо не оновлювати насіння, то вже через три роки з-за накопичення різних інфекцій, продуктивність картоплі буде поступатися еліті в 2 рази.

Іншими словами, якщо хочете збільшити урожай картоплі, дотримуйтесь періодичність сортооновлення і сортосмени. А наші городники часто як куплять один-два сорти, так і вирощують його багато років поспіль. До того ж багато з них ігнорують сівозміну, мотивуючи це тим, що споконвіку картоплю садять по картоплі. Це може сходити з рук до пори, а потім біда вибухне як грім серед ясного неба. Так бувало не раз. І коли картопля буде вражений небезпечним захворюванням, доведеться вилучати сорт з обігу і витрачатися на оздоровлення землі.

kak povysit urozhaj kartofelya 3 Як підвищити врожай картоплі

Звичайно, для підвищення врожаю картоплі недостатньо раз на три роки оновлювати його насіння. Не менш важливо оздоровлювати грунт і підвищувати її родючість. Для цих цілей краще всього підходить гній сільськогосподарських тварин. Однак зараз у більшості регіонів країни цей «продукт» став досить рідкісним. Що ж робити тим, хто не може придбати якісний гній? Я, наприклад, на своєму городі, як тільки в кінці липня — початку серпня звільняються грядки з-під ранньої картоплі, сію білу гірчицю (або інші сидерати), а наприкінці жовтня її заорюють. Такий простий прийом не тільки підвищує родючість грунту, а й захищає картоплю від фітофтори, парші, ризоктоніозу і дротяника.

Як отримати хороший урожай картоплі на присадибній ділянці? Дам кілька корисних порад городникам:

  • Перед посадкою відсортуйте картоплю. Великі бульби дають сходи на 4-6 днів раніше дрібних.
  • На одній грядці висаджуйте бульби одного розміру, щоб кущі розвивалися однаково і не відставали один від одного в своєму розвитку.
  • В одне гніздо кладіть тільки по одному бульби, навіть якщо вони дрібні.
  • Щоб картопля не хворів різоктоніозом, не висаджуйте його в холодний грунт. Якщо грунт важкий, щільної структури або погано прогрілася, використовуйте дрібну, до 6 см, посадку.
  • Картопля різних груп стиглості потребує різної ширини міжрядь, так як його врожайність залежить від забезпечення кущів світлом. Особливо впливає бічне освітлення листя. Оскільки у ранніх і середньоранніх сортів розгалуження стебел відбувається у верхній частині пагонів, оптимальна ширина міжрядь для них становить 70-75 см. У середньостиглих сортів розгалуження бокових пагонів відбувається в середині куща і для гарного освітлення ряди слід розміщувати через 90 см. Середньопізній і пізній картоплю краще вирощувати з міжряддями 120 см або розміщувати на широкій гряді в два рядки з відстанню між рядками 30 см і рослинами в ряду — 25-40 см ».

Поради професора, як підвищити врожаї картоплі — це добре. А реально, скільки картоплі можна отримати з сотки? Ось що написав нам Михайло Азаров з Курської області — відомого картопляного краю.

«У квітні глибоку, об'ємом 10 л, каструлю наповнив наполовину землею з городу і висадив в неї пророщений бульбу. Як тільки дозволила погода, виніс каструлю на балкон. Поливав помірно і в міру зростання картопляних сходів засипав їх компостом, поки повністю не засинав ємність. Картопля в каструлі ріс добре і незабаром дав ранній урожай. Цей спосіб вирощування картоплі вирішив перевірити на дачі. Висадив близько 60 кг пророщених бульб у ями розміром 50×50х50 см. Протягом сезону підсипав в них компост і гній. Восени отримав майже 700 кг картоплі з сотки ».

kak povysit urozhaj kartofelya 4 Як підвищити врожай картоплі

Так що тонна картоплі з однієї сотки — це вам не фантазія.

Схожі статті

Коментарі закриті.

Пошук